Skip to content Skip to footer

Hikayemiz

Daha sağlıklı gebelik,

daha sağlıklı doğum.

S ağlık hizmetleri gebelik süresince, doğumda ve doğumdan sonra hem annenin hemde bebeğin hayatta kalması ve sağlığı bakımından oldukça önemlidir. Kadınlar ve yenidoğan bebekler açısından en riskli dönem doğum sırası ve onun hemen sonrasıdır. Yeni tahminlere göre, çoğunlukla önlenebilir nedenler yüzünden olmak üzere her yıl 2,8 milyon gebe kadın ve yeni doğan bebek ölmektedir; yani her 11 saniyede bir ölüm meydana gelmektedir. Bu yüzden annenin bilinçli bir gebelik süreci geçirmesi doğum sonrası oluşabilecek problemlerin önüne geçebilmekte ve de anne-bebek ölümlerini azaltabilmektedir.

2011 yılında başlayan Suriye iç savaşı sebebiyle Türkiye’ye gerçekleştirilen göçler sonucunda ülke içerisinde Suriyeli nüfusu ciddi boyutlara ulaşmıştır. Bu durumla beraber Türkiye’de doğum yapan mülteci gebe sayısı da artış göstermiştir. Başta dil bariyeri olmak üzere mülteci kadınlar doğum ve gebelik sürecinde çeşitli sorunlarla karşılaşmakta ve bu durum doğum öncesi ve sonrası bakım kalitelerini düşürmekteydi. Bu durumun oluşturabileceği risklerin tespit edilmesinin ardından Esenler KadınDoğum Hastanesi ile ortak bir çalışma olarak 2017 yılında mülteci kadınlara yönelik Gebe Okulu projemizi başlatmış olduk.

2017’de başlayıp 2019 yılı Temmuz ayına kadar süren projemizde 239 kadına ulaştık. Kasım 2019 yılından bu yana ise projemizi Avrupa Birliği Sivil Koruma ve İnsani Yardım (ECHO), Alman Federal Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Bakanlığı (BMZ) veAlman Uluslararası İşbirliği Kurumu (GIZ) ortaklığında yürütmekteyiz. Pandemi sebebiyle 2020 Haziran ayı itibari ile eğitimlerimiz online olarak gerçekleşmektedir.