Skip to content Skip to footer

Gebe Okulu nedir?

Gebe Okulu, gebelik, doğum, doğum öncesi ve sonrası bakım gibi konulara dair gebelere bilgi verilmesini ve bu sayede daha sağlıklı gebelik ve doğum süreçleri gerçekleştirebilmelerini hedefleyen bir eğitim programıdır. Sağlık Bakanlığı tarafından başlatılan bu programı, AID Uluslararası Doktorlar Derneği olarak 2017 yılından bu yana mülteci gebe kadınlara yönelik olarak yürütmekteyiz.

Gebe Okulu projemiz temel olarak doğum öncesi, doğum ve doğum sonrası bakım ve tedavi hizmetlerinin verilmesi, yüksek riskli gebeliklerin önlenmesi, gebelik, doğum ve doğum sonrası komplikasyonların tanımlanması, önlenmesi ve yönetimini kapsayan bir bakış ile anne ve bebek ölüm oranlarının azalmasını hedeflemektedir.

Proje kapsamında, mülteci gebelere yönelik olarak kadın üreme sağlığı, gebelik, doğum öncesi ve sonrası bakım, anne-bebek sağlığı, Türkiye’de sağlık hizmetlerine erişim ve Covid-19 sürecinde gebelik gibi konularda ebelerimiz eşliğinde 4 oturumluk eğitimler düzenlemekteyiz. Bu sayede, katılımcıların fiziksel ve ruhsal olarak gebelik ve doğum süreçlerine adapte olabilmelerini kolaylaştırmaya çalışmaktayız.

Arapça ardıl çeviri eşliğinde gerçekleştirmiş olduğumuz eğitimlerde gebe kadınlar için soru cevap seansları oluşturarak kafalarına takılan soruları paylaşmalarına olanak tanımaktayız.

Eğitim hizmetlerine ek olarak, gebelik sürecine tıbbi, sosyal destek veya daha komplike problemler yaşayan gebelerimize yönlendirme ve bilgilendirme seansları da gerçekleştirmekteyiz.